Finnlo WalkingPad Alpine TFT
Brand: Finnlo
Price: €1.619,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 674cd8a0-5743-441e-abd6-480da3e9a794
Description
Area of Use: Home
For: Amatuer, Semi-Professional
Colour: Black
Maximum User Weight: 160 kg
Functions: Bluetooth, Foldable
Pulse Monitor: Hand Grips
Training Computer: Distance, Speed, Heart Rate, Calories Burnt, Incline, Exercise Duration
Number of Programmes: 41
Custom Training Programs: 10
Heart Rate Controlled Training Programs: 3
Display Size: 10.1 inch
Number of Displays: 1
Continued Performance in PS (Power Save): 2.5 CV
Power: 6.5 HP
Maximum Running Speed: 22 km/h
Minimum Speed: 1
Incline (max.): 12 %
Weight: 98 kg
Running Surface Width: 51 cm
Running Surface Length: 156 cm
Running Surface: Soft
Folding System: Manual
Specifications
| Product Type | Running Machine |
|---|---|
| Area of Use | Home |
| For | Amatuer, Semi-Professional |
| Colour | Black |
| Maximum User Weight | 160 kg |
| Functions | Bluetooth, Foldable |
| Pulse Monitor | Hand Grips |
| Training Computer | Distance, Speed, Heart Rate, Calories Burnt, Incline, Exercise Duration |
| Number of Programmes | 41 |
| Custom Training Programs | 10 |
| Heart Rate Controlled Training Programs | 3 |
| Display Size | 10.1 inch |
| Number of Displays | 1 |
| Continued Performance in PS (Power Save) | 2.5 CV |
| Power | 6.5 HP |
| Maximum Running Speed | 22 km/h |
| Minimum Speed | 1 |
| Incline (max.) | 12 % |
| Weight | 98 kg |
| Running Surface Width | 51 cm |
| Running Surface Length | 156 cm |
| Running Surface | Soft |
| Folding System | Manual |
Reviews
Quality is top tier
Exactly what I needed, thanks!
Amazing value!
Got it super fast! Very happy
Amazing quality for the price!
Can't find any faults
Ordering more for friends
Best thing I've bought in a while
Works like a charm ✨
One of my best buys ever
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.