Everfit TFK-355
Brand: Everfit
Price: €494,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 05b6b73c-af69-4092-a734-338d4708349e
Description
Area of Use: Home
Colour: Black
Maximum User Weight: 100 kg
Function: Foldable
Compatible with: Smartphone, Tablet
Pulse Monitor: Hand Grips
Training Programs: Fat Burning, Manual
Training Computer: Speed, Calories Burnt, Exercise Duration, Profile
Number of Programmes: 12
Custom Training Programs: 1
Heart Rate Controlled Training Programs: 1
HRC Programs: Fat Burning
Display Type: LED Display
Colour of Display: Blue
Number of Displays: 1
Continued Performance in PS (Power Save): 1.75 CV
Power: 2.75 HP
Maximum Running Speed: 14 km/h
Minimum Speed: 0.8
Incline (in steps): 3
Weight: 48 kg
Length: 163 cm
Width: 74.5 cm
Height: 143 cm
Running Surface Width: 42.5 cm
Running Surface Length: 127 cm
Strength of Belt: 1.6
Handrails: With Hand Pulse Sensors, With Control Buttons, With Start/Stop Button
Touch Keys: 6 x Speeds
Dimensions (folded): 25 x 74.5 x 159 cm
Dimensions (LxWxH): 163 x 74.5 x 143 cm
Specifications
| Product Type | Running Machine |
|---|---|
| Area of Use | Home |
| Colour | Black |
| Maximum User Weight | 100 kg |
| Function | Foldable |
| Compatible with | Smartphone, Tablet |
| Pulse Monitor | Hand Grips |
| Training Programs | Fat Burning, Manual |
| Training Computer | Speed, Calories Burnt, Exercise Duration, Profile |
| Number of Programmes | 12 |
| Custom Training Programs | 1 |
| Heart Rate Controlled Training Programs | 1 |
| HRC Programs | Fat Burning |
| Display Type | LED Display |
| Colour of Display | Blue |
| Number of Displays | 1 |
| Continued Performance in PS (Power Save) | 1.75 CV |
| Power | 2.75 HP |
| Maximum Running Speed | 14 km/h |
| Minimum Speed | 0.8 |
| Incline (in steps) | 3 |
| Weight | 48 kg |
| Length | 163 cm |
| Width | 74.5 cm |
| Height | 143 cm |
| Running Surface Width | 42.5 cm |
| Running Surface Length | 127 cm |
| Strength of Belt | 1.6 |
| Handrails | With Hand Pulse Sensors, With Control Buttons, With Start/Stop Button |
| Touch Keys | 6 x Speeds |
| Dimensions (folded) | 25 x 74.5 x 159 cm |
| Dimensions (LxWxH) | 163 x 74.5 x 143 cm |
Reviews
Legit so good
Exactly as the description, cheers!
Just as advertised, very reliable
Does the job
⭐⭐⭐⭐⭐
Better than expected tbh
Quality is top tier
Delivered when promised... very satisfied
Just as advertised, very reliable
One of my best buys ever
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.